Wojewoda Artur Chojecki: Z Olsztyna będzie szedł impuls badawczy dla Polski i całego świata

4 października, 2023

– Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i Akademia Kopernikańska mają łączyć w sobie to co najlepsze w polskiej nauce – podkreślał podczas uroczystości otwarcia Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Olsztynie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

3 października w Siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie odbyło się otwarcie Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Nowe kolegium medyczne w Toruniu

W trakcie uroczystości głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podkreślał w swoim wystąpieniu znaczenie tworzenia nowych ośrodków naukowych, które będą kształcić młodych naukowców na światowym poziomie.
– Mikołaj Kopernik spędził w naszym regionie około 40 lat życia, najbardziej twórczego, owocującego dorobkiem naukowym. Tutaj, administrując dobrami kapituły warmińskiej na zamku w Olsztynie, zajmował się także sprawami medycznymi i myślę, że to jest jeden z powodów dla których Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika znajduje swoją siedzibę właśnie tutaj – wskazywał Chojecki.

– Jednak jestem przekonany, że to także kwestia dostrzeżenia potencjału, który drzemie w środowisku naukowym naszego miasta i regionu. Jestem przekonany, że stąd będzie szedł impuls badawczy, naukowy dla Polski, Europy i świata, bo Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i Akademia Kopernikańska mają łączyć w sobie to co najlepsze w polskiej nauce, ale też to, co znakomite u lekarzy wywodzących się z Polski i pracujących na całym świecie – dodał polityk.

Jak podkreślił dalej wojewoda, w tym roku w Olsztynie odbył się już kongres medyczny z udziałem lekarzy i naukowców. – Jestem przekonany, że to też będzie owocowało znakomitymi rezultatami także w pracy naukowej kolegium doktorskiego tutaj w Olsztynie – tłumaczył.

W uroczystości udział wzięli również między innymi Dyrektor Biura Akademii Kopernikańskiej – dr hab. Witold Mazurek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika – dr Piotr Turek, p.o. Dziekana Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Olsztynie – prof. dr hab.n. med. Andrzej Rynkiewicz oraz poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Transmisję z uroczystości otwarcia Kolegium Nauk Medycznych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie.