„Rozwijanie relacji z Tajpej to szansa dla polskiego biznesu”. Wizyta Sekretarza Generalnego AK na Tajwanie

28 sierpnia, 2023

Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Tajwanu Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej prof. dr hab. Krzysztof Górski odwiedził Tajpej, gdzie miał okazję zapoznać się z dobrymi praktykami w zakresie współpracy sektora edukacji i biznesu w kraju gospodarzy.

Sekretarz Generalny AK był jednym z gości programu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Tajwanu, w ramach którego przedstawiciele państw Unii Europejskiej zaznajamiają się m.in. z zasadami współpracy sektora edukacji i biznesu w modelu wprowadzanym przez Tajpej. Prof. Górski był pierwszym przedstawicielem Polski, który wziął udział w programie.

Już w pierwszych dniach wizyty Sekretarz Generalny brał udział w spotkaniach z wiceministrami spraw zagranicznych i edukacji, poświęconych dotychczasowej współpracy Tajpej z państwami europejskimi oraz perspektywom dalszych kontaktów, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

– Polska i Tajwan wydają się naturalnymi partnerami, mamy porównywalnej wielkości gospodarki, a jednocześnie wzajemne zrozumienie wobec trudnej sytuacji geopolitycznej – podkreśla prof. Krzysztof Górski, wskazując, że umocnienie relacji z Tajpej może stworzyć szansę na polskiego biznesu i nowe perspektywy edukacyjne dla studentów.

Rozmowy z przedstawicielami Academii Sinica

Wizyta w Tajpej była też okazją do kolejnego spotkania Sekretarza Generalnego AK z prezydentem Academii Sinica – dr. Jamesem C. Liao.

Rozmowy z przedstawicielami tej tajwańskiej narodowej instytucji akademickiej stanowiły kontynuację lipcowego spotkania, które miało miejsce w Warszawie. Wówczas to delegaci z Tajwanu wzięli udział w rozmowach z prof. Górskim i wiceministrem edukacji i nauki Tomaszem Rzymkowskim.

Podobnie jak w lipcu w Warszawie, również tym razem przedstawiciele Academii Sinica i Sekretarz Generalny AK omawiali możliwości rozszerzenia kontaktów między instytucjami na Tajwanie i w Polsce oraz wymieniali się dobrymi praktykami w zakresie współpracy sektora edukacji i biznesu. Sekretarz Generalny AK miał też okazję odwiedzić znajdujący się na terenie Academii Sinica Instytut Astronomii.

Współpraca biznesu z uczelniami

Wizyta na Tajwanie objęła też odwiedziny na kilku uczelniach na wyspie – między innymi w National Cheng Kung University, gdzie przewodniczką była członek Izby Nauk Medycznej Akademii Kopernikańskiej, była prezydent uczelni – prof. Huey-Jen Jenny Su.

W ramach programu goście odwiedzili również National Taiwan University, National Chengchi University oraz National Tsing Hua University, gdzie spotkali się z władzami uczelni oraz przedstawicielami od spraw współpracy międzynarodowej.

Jak podkreśla prof. Górski, model edukacyjny promowany na Tajwanie – opierający się na łączeniu nauki z praktycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu – pozwala na płynne przejście absolwentów ze szkół i uniwersytetów do nowych pracodawców. Przykładem wprowadzania takich rozwiązań jest szkoła średnia – Jhangshu International Creative Technical High School. – W ten sposób młodzi ludzie przygotowują się do pracy w konkretnej branży i kiedy wchodzą na rynek, większość ma już zapewnioną pracę – tłumaczy Sekretarz Generalny AK.

Koncerny wspierają kształcenie młodych ludzi

W trakcie wizyty przedstawiciele państw UE mieli też okazję odwiedzić siedzibę znanego na całym świecie tajwańskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji układów scalonych – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC).

Jak tłumaczy prof. Górski, wizyty w tajwańskich parkach technologicznych i firmach takich jak TSMC pokazują jak dobrze jest tam rozwinięta współpraca między uczelniami a dużymi koncernami, które wspierają proces kształcenia młodych ludzi.

– Firmy współpracują przy przygotowaniu procesu kształcenia praktycznego, w tym wypadku (koncernu TSMC – red.) niemalże przy liniach produkcyjnych, umożliwiając studentom pracę w swoich laboratoriach, a jednocześnie jest to współorganizowane przez uniwersytety – relacjonuje Sekretarz Generalny AK, wskazując, że TSMC od 2019 roku współpracuje z dziewięcioma tajwańskimi uczelniami.

– Te programy dla studentów trwają dwa lata więc pierwsi absolwenci już trafili na rynek pracy i odnoszą sukcesy, a teraz TSMC interesuje się rozszerzeniem tego programu na inne państwa – dodaje prof. Górski.