Nauka, wiara, inspiracja: Otwarcie wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”

23 maja, 2023

23 maja 2023 roku o godzinie 11:30 w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Basztowej 20 w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Jej współorganizatorami są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Akademia Kopernikańska, a partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Bank Polski.

W uroczystości otwarcia wystawy wezmą udział m.in. ze strony organizatorów wiceminister resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski, przedstawiciele Sejmu RP, Ministerstwa Edukacji I Nauki, a także władz lokalnych i samorządowych.

Ekspozycja zostanie przedstawiona w formie plansz z reprodukcjami szeregu unikalnych eksponatów, które podkreślają różne aspekty życia i dziedzictwa Kopernika. Będziemy mogli zobaczyć m.in. wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć przez współczesnych. Ponadto zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się nieastronomicznej działalności warmińskiego kanonika, przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z jego życia i prześledzić etapy jego kariery kościelnej.

Wystawa upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej wpływowego astronoma w historii Polski i jednego z najważniejszych naukowców w historii świata. Pionierskie prace Kopernika sprawiły, że stał się on symbolem naukowego odkrycia i postępu.

Wystawa nie tylko przypomina monumentalne osiągnięcia Kopernika, ale również ukazuje go jako człowieka, który żył w szczególnym momencie historycznym. Dzięki temu wydarzeniu zwiedzający będą mogli lepiej zrozumieć zarówno naukowe odkrycia wielkiego astronoma, jak i kontekst, w którym powstały. Po prezentacji wystawy publiczności krakowskiej będzie ona prezentowana na całym świecie.