Czarnek: Unia Europejska jako formuła pokojowa jest gigantycznym sukcesem, trzeba o nią walczyć

16 września, 2023

– Dopóki marksizm nie dorwał się do Unii Europejskiej, dopóty funkcjonowała ona tak jak powinna – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości otwarcia Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Lublinie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był jednym z gości uroczystego otwarcia Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, które odbyło się 13 września w Lublinie.

– To wielki moment, że tu w Lublinie, gdzie w 1569 powstała Unia Lubelska – różnie oceniana, ale jednak wskazywana jako pierwowzór dzisiejszej Unii Europejskiej – powstaje Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Powstaje w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – tłumaczył minister Czarnek.

– Właśnie po to stworzyliśmy Akademię Kopernikańską, żeby był to żywy pomnik na 550. rocznicę urodzin Kopernika, stąd tak ważny jest ten aspekt międzynarodowy, ogólnoświatowy działań Akademii – podkreślił dalej polityk.

Zadania kolegium prawniczego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika

W trakcie uroczystości minister edukacji i nauki wskazywał również jakie zadania stoją przed nowo powstałym Kolegium Nauk Prawnych.

– Kolegium prawnicze w Lublinie nie jest żadną konkurencją ani dla wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, ani dla wydziału prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ani dla jakiegokolwiek wydziału prawa jakiegokolwiek uniwersytetu – tłumaczył minister Czarnek. – Kolegium prawnicze Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, jako część tego wielkiego, międzynarodowego pomnika powstało po to, aby być elitarną międzynarodową szkołą doktorską, która będzie prowadziła badania – dodał polityk.

– Cieszę się, że otwieramy to kolegium prawnicze właśnie takim tematem – federalizacją Unii Europejskiej – podkreślił jednocześnie polityk.

„Jako formuła pokojowa UE jest gigantycznym sukcesem”

W trakcie swojego wystąpienia minister Czarnek wskazywał, że Unia Europejska, zbudowana na bazie Wspólnot Europejskich, w perspektywie ostatnich kilkudziesięciu lat okazała się gigantycznym sukcesem. – I mamy prawo na nią narzekać, ale od tego trzeba zacząć – dodał polityk.

– Unia Europejska pomyślana została jako formuła pokoju – tłumaczył, podkreślając, że nie chodziło o kwestie interesów poszczególnych państw. – Założyciele Wspólnoty stworzyli ją po dramatycznych doświadczeniach II wojny światowej, aby zabezpieczyć Europejczyków przed tym co ich dziesiątkowało, zabijało – mówił minister edukacji i nauki. – I jako formuła pokojowa UE jest gigantycznym sukcesem, jest nam bardzo potrzebna i dlatego trzeba o nią walczyć – dodał.

Jak wskazywał dalej polityk, w tej części Europy która należy do Unii Europejskiej, nie ma wojny od 1945 roku. – Są napięcia, ale nie ma wojny w sensie militarnym – tak jak ma to miejsce na Ukrainie, czy miało miejsce w pierwszej połowie lat 90. na Bałkanach – podkreślał minister Czarnek.

„Kłamstwo opanowuje Unię Europejską”

– Unia Europejska funkcjonowała nieźle, dopóki nie ogarnęła jej głupota i z tą głupotą trzeba walczyć w kolegium prawniczym SGMK. Co nazywam głupotą? To o czym wspominali już poprzedni prelegenci – marksizm. Dopóki marksizm nie dorwał się do UE, dopóty ona funkcjonowała tak jak powinna. Tymczasem Unię Europejską opanowali marksiści, nazywani dzisiaj neomarksistami – tłumaczył minister Czarnek.

– Marksizm, który jest głupotą samą w sobie, jest utopią, która jest zamieniana na utopizm, bo dzisiaj jest w fazie realizacji politycznej. Wciela się w życie coś, co demokracją nie jest, a nazywa się to demokracją, coś co tolerancją nie jest, a nazywa się to tolerancją, coś do równością nie jest, a nazywa się równością – przecież to samo robili komuniści i to samo robili narodowi socjaliści – podkreślał polityk.

– Niestety kłamstwo opanowuje Unię Europejską – dodał minister Czarnek.