Współpraca Akademii Kopernikańskiej z Planetarium Śląskim. Podpisano umowę

4 sierpnia, 2023

Akademia Kopernikańska podpisała umowę o współpracy z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, przy organizacji XVI Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

W połowie lipca Akademia Kopernikańska podjęła współpracę z kolejną instytucją naukową, włączając się w organizację XVI Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Zgodnie z umową podpisaną z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, Akademia stała się oficjalnym partnerem tego wydarzenia, zapewniając wsparcie finansowe i uczestnicząc w pracach organizacyjnych.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich mające promować zainteresowania astronomia, badaniami kosmicznymi i naukami ścisłymi. Zawody rozgrywane są w różnych krajach a startują w nich pięcio-osobowe reprezentacje wyłonione na podstawie wyników narodowych olimpiad i konkursów astronomicznych. Zawody polegają na rozwiązywaniu zadań teoretycznych, analizie danych astronomicznych i przeprowadzeniu obserwacji astronomicznych.

Zawody IOAA rozgrywane są od roku 2007. Polska była już gospodarzem IOAA-2011 i ponownie ma zaszczyt organizować to prestiżowe wydarzenie w tym roku, goszcząc 250 najzdolniejszych młodych entuzjastów astronomii z 51 państw. Polscy reprezentanci zdobywali wielokrotnie medale i wyróżnienia olimpijskie, a największym naszym sukcesem było zwycięstwo Przemysława Mroza na IOAA-2010 w Chinach.