Wizyta kardynała Gerharda Müllera w Akademii Kopernikańskiej

15 maja, 2023

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller odwiedził siedzibę Akademii Kopernikańskiej, której jest członkiem. Zdecydowane poglądy niemieckiego kardynała, obrońcy tradycyjnej nauki Kościoła i wierności Magisterium, sytuują go wśród czołowych członków debaty na temat roli Kościoła we współczesnym, gwałtownie zmieniającym się świecie.

Kardynał Gerhard Ludwig Müller odwiedził Akademię Kopernikańską 15 maja, a w spotkaniu z duchownym uczestniczyli między innymi sekretarz generalny Akademii prof. dr hab. Krzysztof Górski, dyrektor Biura Akademii Kopernikańskiej dr hab. Witold Mazurek oraz osobisty sekretarz kardynała ks. Sławomir Śledziewski.

Przedstawiciele Akademii Kopernikańskiej, instytucji która działa m.in. na rzecz połączenia naukowego podejścia do rzeczywistości z otwartością na duchowe aspekty istnienia, z wielkim zainteresowaniem oczekiwali wizyty byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który znany jest z głębokiego zrozumienia teologicznego i intelektualnego, które łączy z naukowym podejściem do problemów.

Jak podkreślił jeszcze przed wizytą kardynała pełnomocnik ds. rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki, wiceminister Tomasz Rzymkowski, takie spotkania i dyskusje mają szczególne znaczenie dla promowania dialogu między nauką a religią. Wiceszef resortu edukacji wyraził także zadowolenie z rosnącej roli Akademii Kopernikańskiej w jego tworzeniu, przypominając o niezaprzeczalnym wkładzie naukowców w rozwój społeczeństwa.

Akademia Kopernikańska łącznikiem między Kościołem a światem nauki

W trakcie spotkania z byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary także sekretarz generalny Akademii mówił o znaczeniu łączenia nauki z innymi płaszczyznami życia, w tym z religią. Prof. Górski wyraził przekonanie, że Akademia będzie kontynuować pracę na rzecz tego celu, ułatwiając wymianę myśli i pomysłów między naukowcami a przedstawicielami Kościoła.

Również kardynał Gerhard Müller w swojej głęboko refleksyjnej wypowiedzi, z niezwykłą erudycją i troską podszedł do tematu związku wiary z nauką. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odwołał się przy tej okazji oczywiście do postaci Mikołaja Kopernika. – To postać zarówno historyczna, jak i symboliczna. Jego imię łączone jest z dziedziną nauk przyrodniczymi, ale też z tematem wiary czy Stwórcy – mówił niemiecki duchowny.

– Pojęcia rewolucji kopernikańskiej używamy w odniesieniu do nowych idei o fundamentalnym znaczeniu. Mówi się na przykład o przewrocie kopernikańskim w filozofii, zapoczątkowanym przez Immanuela Kanta. Imię Kopernika pojawia się również w kontekście konfliktu między rozumem a wiarą, tymczasem dzieło „De revolutionibus orbium coelestiux” przez samego Kopernika zadedykowane zostało papieżowi Pawłowi III. Wydaje mi się więc, że wizyta kardynała Kościoła katolickiego w Akademii powinna okazać się interesująca – dodał były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W trakcie rozmów kardynał Müller wyraził również podziw dla pracy naukowców i wszystkich osób związanych z Akademią, zwracając uwagę, że sfery nauki i wiary mogą i powinny się wzajemnie uzupełniać.

ZM AK

fot. Waldemar Kompała