6 maja 2025 roku w Lidzbarskim Domu Kultury odbyła się sesja wykładowa inaugurująca projekt Akademii Kopernikańskiej „Szlakiem Mikołaja Kopernika”. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta Lidzbarka Warmińskiego oraz Muzeum Zamku Biskupów Warmińskich.
Lidzbark – miejsce, w którym Kopernik spędził dziesięć lat po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego – stał się pierwszym przystankiem tej intelektualnej trasy, łączącej miasta ściśle związane z jego działalnością: Toruń, Frombork, Olsztyn czy Kraków.
W ramach sesji, pod wspólnym tytułem „Nie tylko astronom – kim naprawdę był Mikołaj Kopernik?”, zaprezentowano cztery wykłady ukazujące wszechstronność tego wybitnego uczonego. Słowo wstępne na otwarcie wydarzeniach wygłosił Burmistrz miasta, Pan Jacek Wiśniowski.


Damian Zawada, adiunkt Muzeum Warmii i Mazur oraz archeolog, mówił o lidzbarskim zamku jako przestrzeni, która pamięta uczonego.



Dr hab. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprezentował Kopernika jako ekonomistę, omawiając jego wkład w reformę monetarną i system taryfowy. W formie malego konkursu nagrodził jednego z uczniów banknotem z wizerunkiem Kopernika za błyskawiczne wyliczenie różnicy lat między urodzinami uczonego a lokacją Lidzbarka.







Wykład „Mikołaj Kopernik jako prekursor polityki monetarnej” dr hab. Mariusza Andrzejewskiego, prof UEK👉 POBIERZ
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz, kardiolog i wykładowca SGMK w Olsztynie, przedstawił Kopernika jako lekarza, zarządcę i duchownego. Szczególnie interesujące były jego rozważania o tym, jak ówczesna medycyna łączyła się z astrologią i duchowym wymiarem leczenia.


Wykład „Różne oblicza lekarza Mikołaja Kopernika na Warmii” Prof. dr hab. n. med. Andrzeja Rynkiewicza👉 POBIERZ
Sesję zwieńczyło zdalne wystąpienie prof. dr. hab. Krzysztofa Mariana Górskiego – astronoma z NASA Jet Propulsion Laboratory/Caltech w Pasadenie, który mówił o współczesnym dziedzictwie kopernikańskim w badaniach nad wszechświatem. Uczestnicy zobaczyli też krótkie filmy pokazujące pracę zespołów NASA.



Wykład „Wszechświat Kopernika a Wszechświat dzisiaj” Prof. dr hab. Krzysztofa M. Górskiego👉 POBIERZ
Wydarzenie w Lidzbarku Warmińskim stanowiło pierwszy etap na trasie wykładowej Akademii Kopernikańskiej. Celem projektu jest nie tylko przypomnienie postaci uczonego, ale przede wszystkim ukazanie aktualności jego dziedzictwa – w nauce, gospodarce, medycynie i technologiach XXI wieku. Inicjatywa ma charakter otwarty i międzypokoleniowy – integruje środowiska naukowe, nauczycieli, uczniów i seniorów, zapraszając do refleksji nad tym, w jaki sposób współczesny świat nadal czerpie z dorobku Kopernika – nie tylko jako astronoma, lecz również jako humanisty, myśliciela i człowieka renesansu.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie organizacyjne i logistyczne:
Panu Pawłowi Sadowskiemu – Kierownikowi Referatu Promocji i Współpracy w Urzędzie Miasta Lidzbarka Warmińskiego,
Pani Jolancie Adamczyk – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
Panu Łukaszowi Szymańskiemu – Zastępcy Dyrektora Lidzbarskiego Domu Kultury
oraz Pani Katarzynie Radulewicz – Dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury.

