Aktualności

Światowy Kongres Kopernikański

18 lutego, 2023

Zakończenie I Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu (21.02.2023)

Oficjalnego zamknięcia I Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu dokonał wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Zaprosił też na drugą edycję wydarzenia – za pięć lat.
– Idea kopernikańska jest podobna do idei olimpijskiej, z tą tylko różnicą, że te nasze igrzyska – czyli Światowe Kongresy Kopernikańskie – odbywają się co pięć lat. Pierwsze praktycznie mamy za sobą, kolejne mamy za pięć lat. (..) W imieniu Akademii zapraszam na Drugi Światowy Kongres Kopernikański. A Pierwszy Światowy Kongres Kopernikański uważam za zamknięty – powiedział wiceszef resortu edukacji i nauki.
Wcześniej organizatorom i gościom Kongresu dziękował sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej, prof. Krzysztof M. Górski
– Udało się, trzy dni się kończą. Mam nadzieję, że astronomowie, przyjaciele, koledzy naukowcy którzy nas tutaj odwiedzili wyjadą z przekonaniem, że przedyskutowaliśmy wiele różnych tematów i jeśli chodzi o nasze dyscypliny, to radzimy sobie dobrze – mówił prof. Górski.

Trzeci dzień Kongresu Kopernikańskiego. Debaty o przyszłości Rosji i źródłach sukcesu gospodarczego Polski (21.02.2023)

W ostatnim dniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego naukowcy kontynuowali debaty astronomiczne. Zastanawiali się też czy konstytucjonalizm zachodniej cywilizacji jeszcze istnieje i rozmawiali o przyszłości Rosji oraz źródłach sukcesu gospodarczego Polski.
– W ostatnich trzydziestu latach notowaliśmy wyjątkowy rozwój gospodarczy. Dystans do krajów Europy był nadrabiany – biorąc pod uwagę porównanie PKB per capita w roku 1990 Polska wytwarzała 30 proc. tego co Niemcy, obecnie jest to około 60 proc. – mówił prowadzący debatę ekonomiczną prof. Jakub Growiec
W debacie o źródłach sukcesu Polski i wyzwaniach na przyszłość uczestniczyli: prof. Leon Podkaminer emerytowany pracownik Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Porównań Gospodarczych, prof. Cezary Kochalski z Rady Polityki Pieniężnej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz prof. Jacek Kotłowski i dr Magda Ciżkowicz-Pękała z Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego.

Podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego podpisano Deklarację Toruńską (21.02.2023)

Podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu ministrowie odpowiedzialni za prowadzenie badań naukowych z Polski, Czech, Gruzji, Iraku, Malty, Rwandy, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii podpisali Deklarację Toruńską.
– Jako ministrowie odpowiedzialni za warunki prowadzenia badań naukowych w naszych państwach, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, deklarujemy podjęcie wszelkich działań w celu zapewnienia wolności prowadzenia badań naukowych oraz wolności krytyki i debaty naukowej – czytamy w deklaracji.
Sygnatariusze podkreślili, że badania naukowe mogą być prowadzone tylko w warunkach pełnej swobody prowadzenia takiej działalności, nieograniczonej możliwości ogłaszania wyników tych badań, ale także nieograniczonej w żaden sposób możliwości poddawania publikowanych wyników badań, uczciwej i krytycznej debacie naukowej.
– Tylko w takiej atmosferze możliwy jest prawdziwy rozwój nauki, a co za tym idzie, rozwój narodów i państw – napisali ministrowie.

Światowy Kongres Kopernikański – debata siedmiu prezesów europejskich banków centralnych (20.02.2023)

Debata prezesów europejskich banków centralnych to ostatni punkt drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Rozpoczynając debatę prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński mówił o znaczeniu Kongresu i Akademii Kopernikańskiej.

– Jest mi niezwykle miło wystąpić w takich okolicznościach i w takim momencie. Czuję się naprawdę wzruszony – powiedział prezes NBP, zdaniem którego Światowy Kongres Kopernikański to wyjątkowe wydarzenie, które przejdzie do historii, a powołana podczas kongresu Akademia Kopernikańska to pierwszy uniwersytet jaki powstał w wolnej Polsce.

– Potężna wielka instytucja. Osoby które przyczyniły się do powstania tej instytucji przejdą na zawsze do historii. W szczególności pan minister Czarnek i pan prezydent Duda. To są ważne chwile także dla ekonomii i nauk o zarządzaniu – mówił Adam Glapiński

Prezes mówił też o współpracy Akademii i banku centralnego, co ma przyczynić się do tego, by tworzyła się prawdziwie nowoczesna, światowa elita w dobrym znaczeniu tego słowa. – Elita jeśli chodzi o poziom nauczania, poziom wiedzy i publikacji – zaznaczył Adam Glapiński.

O sytuacji banków centralnych w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych w toruńskim Dworze Artusa rozmawiali – oprócz prezesa NBP – Martin Schlegel wiceprezes zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego, Sandra Švaljek zastępca prezesa Narodowego Banku Chorwacji, Sergiy Nikolaychuk wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy, Simonas Krėpšta z zarządu Banku Litewskiego, Iliya Lingorski z zarządu Bułgarskiego Banku Narodowego i Cristian Popa z zarządu Narodowego Banku Rumunii.

Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu (20.02.2023)

Premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego mówił o nowoczesnych technologiach – m.in. o internecie, sztucznej inteligencji i klonowaniu – i związanych z nimi paradoksach.

– Wynalezienie Internetu miało połączyć nas w jedną globalną wioskę, ale stało się również zaczynem wielu problemów oraz początkiem nowej izolacji i zniewolenia na skalę jakiej wcześniej nie znaliśmy, jeżeli trafia on w ręce dyktatorów, autokratów, a tak się dzieje – ocenił premier.

Mateusz Morawiecki rozmawiał w kuluarach Kongresu z zaproszonymi do Torunia noblistami o początkach świata i zjawiskach kosmosu, ale także o czekającej nas wkrótce erze sztucznej inteligencji.

– Motto Oświecenia brzmiało „sapere aude” – „miej odwagę być mądrym”. Musimy więc zadać sobie pytanie, czy za korzyści ze sztucznej inteligencji ceną nie jest rezygnacja z mądrości. Tak jak musimy pytać, czy za korzyści płynące ze zdolności do klonowania ceną nie jest, albo kiedyś nie będzie rezygnacja z człowieczeństwa albo jego cząstki – powiedział szef rządu.

Premier mówił też o nauce, która w wolnym świecie służy ludziom do tego, aby ich życie było bardziej bezpieczne, lepsze i bardziej godne i o nadziei, że postępy wiedzy będą pomagały nam w rozwoju, ale i czyniły nas pokornymi wobec świata.

– Bo połączenie dwóch wielkich cech, które pchają człowieka do przodu – pokora i pragnienie poszukiwania prawdy i nowych lądów – to największa z cnót, które pomagają nam budować lepszy świat – podsumował Mateusz Morawiecki.

Laureat Nobla z fizyki o egzoplanetach i życiu we wszechświecie (20.02.2023)

Wykłady noblistów zainaugurowały drugi dzień Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Szwajcarski astronom, prof. Didier Queloz skupił się w swojej prezentacji „Egzoplanety i życie we wszechświecie”  na zagadnieniu – jego zdaniem – skorelowanym ze Światowym Kongresem Kopernikańskim.

– Opowiem o czymś co poszerza perspektywę teorii kopernikańskiej. Kopernik zmienił w pewnym sensie koncepcję postrzegania świata, postrzegania planet, ponieważ nasza planeta jest – patrząc z zewnątrz – taka sama jak każda inna. Udało nam się odkryć wiele planet, ale rewolucja toczy się cały czas. To dotyczy również samego życia – mówił.

Didier Queloz jest badaczem University of Cambridge, University of Geneva i ETH Zurich. W roku 2019 – wspólnie z Michelem Mayorem – zdobył nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie egzoplanety orbitującej wokół gwiazdy typu słonecznego. Queloz i Mayor otrzymali za to odkrycie połowę nagrody, druga połowa przypadła Jamesowi Peeblesowi. Wszyscy trzej nobliści są gośćmi Kongresu.

Kanadyjski noblista gościem Światowego Kongresu Kopernikańskiego (20.02.2023)

Kongresowe wystąpienie prof. Arthura B. McDonalda z kanadyjskiego Queen’s University było poświęcone astrofizyce cząstek i fizyce jądrowej. W ocenie laureata nagrody Nobla w tych obszarach badawczych bardzo wiele się wydarzyło, a astrofizyka to jedna z dziedzin, które mogą najbardziej przysłużyć się społeczeństwu.

– Astrofizyka to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija. Laboratoria podziemne są doskonałymi lokalizacjami, które pozwalają wykrywać cząstki przy dużej czułości. Polska jest aktywnym uczestnikiem tych badań. To wszystko pozwoli nam przesunąć granice technologiczne i przysłużyć się społeczeństwu – mówił prof. McDonald.

Laureat Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 r. mówił też o swoich wrażeniach z pobytu w Toruniu.

– Chciałbym podziękować organizatorom za zaproszenie do tego pięknego miasta. Moja żona mówiła, że jest tu bardzo wiele do zobaczenia i że ma dla mnie skarpetki z Kopernikiem, żeby przypominały mi o tym, co wspaniałego się tutaj wydarzyło – powiedział noblista.

Wykłady noblistów na początek drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego (20.02.2023)

Drugi dzień Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczął się od prezentacji laureatów Nagrody Nobla. Jako pierwszy wystąpił prof. Barry C. Barish, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 roku. 

Prof. Barish z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego w swoim wystąpieniu „Od Einsteina do nowej nauki” przybliżył słuchaczom temat fal grawitacyjnych i perspektywy badawcze tego zagadnienia. Jego zdaniem, dzięki wykorzystaniu bardzo precyzyjnych narzędzi na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat naukowcy będą w stanie pracować z falami grawitacyjnym w znacznie bardziej precyzyjny sposób.

Noblista podziękował organizatorom Kongresu za zaproszenie. Powiedział, że nie jest to jego pierwszy pobyt w Polsce, ale pierwszy w mieście Mikołaja Kopernika.

– Jestem szczęśliwy, że jestem tu z państwem i świętuję rocznicę naukowca, którego znałem od młodych lat, zanim sam stałem się naukowcem. Jest to dla mnie fantastyczna okazja – mówił prof. Barish.

Gala Nauki Polskiej podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego (19.02.2023)

W Toruniu, podczas Gali Nauki Polskiej zorganizowanej w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył nagrody wybitnym polskim naukowcom. Badaczy nagrodzono w pięciu kategoriach.

– Nagrody są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, możliwe nie tylko dzięki talentom naszych nagrodzonych, ale też dzięki zespołom uniwersyteckim, instytutowym, które tworzą warunki i płaszczyznę do tego, aby te badania podejmować i tę prawdę przed nami odkrywać – powiedział minister podczas uroczystości.

Pierwsza kategoria to „Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej”. Nagrody odebrali:
dr hab. Grzegorz Zuzel, dr Marcin Misiasz, prof.  dr hab. Matthias Bochtler, dr Humberto Couto Fernandes, Igor Helbrecht, Katarzyna Krakowska, prof. dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, dr hab. inż. Magdalena Zielińska, prof. dr hab. inż. Marcin Kamiński, dr Łukasz Rąbalski, dr hab. inż. Robert Smoleński, dr hab. Jakub Lipski, dr hab. inż. Dariusz Garbiec, dr hab. inż. Artur Piotr Durajski, dr hab. n.med. Jacek Potocki. W kategorii „Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej” nagrodzono dr n. med. Wiolettę Boznańską.

W kategorii „Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej” wyróżnieni zostali: prof. dr hab. n. med. Natalia Maria Marek-Trzonkowska, dr n. med. Karolina Elżbieta Piekarska, dr hab. n. med. Monika Piwowar, dr n. med. Wojciech Placha, dr hab. Anna Sikora, dr inż. Anna Detman, dr hab. Karol Olejniczak, Grzegorz Rzeźnik, Paweł Chaber, Iwona Gasińska-Mulczyńska, Bartosz Lendzion, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwiakowski, prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki, dr hab. inż. Juliusz Orlikowski, dr hab. inż. Grzegorz Lentka, dr hab. inż. Bartłomiej Wacław Salski, prof. dr hab. inż. Marek Iwański, dr inż. Mateusz Marek Iwański, dr inż. Krzysztof Maciejewski i dr Dominika Strapagiel

Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej nagrody otrzymali: prof. dr hab. Marek Józef Potrzebowski, dr Dominika Alicja Kaczorowska-Spychalska, prof. dr hab. Zdzisław Gajewski, dr Andrzej Dybczyński i dr Anna Budzanowska

Ostatnią kategorią były nagrody za całokształt dorobku. Statuetki odebrali:  prof. dr hab. inż. Maria Jolanta Szpakowska, prof. dr hab. inż. Marian Mikołajczyk, prof. dr hab. n. med. Andrzej Pająk, dr hab. Henryk Kiereś i Katarzyna Polak.

W Toruniu wręczono powołania na sekretarza i członków Akademii Kopernikańskiej (19.02.2023)

W niedzielę w Toruniu, podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczone zostały nominacje dla sekretarza generalnego i członków Akademii Kopernikańskiej powołanych na te stanowiska przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sekretarzem Akademii został prof. dr hab. Krzysztof Górski. Na jej członków powołano wybitnych naukowców o dokonaniach mających przełomowe znaczenie dla świata nauki. Będą oni pracować w pięciu izbach.

Do Izby Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych powołania odebrali: dr Arthur McDonald, dr George Efstathiou, dr hab. Wacław Gudowski, dr Masashi Hazumi, dr Didier Queloz, prof. dr hab. Leszek Roszkowski, prof. dr hab. Marek Sarna, prof. dr hab. Marian Szymczak, prof. dr hab. Andrzej Udalski i dr Gianfranco De Zotti.

W Izbie Nauk Ekonomicznych i Zarządzania pracować będą dr hab. inż. Mariusz Andrzejewski, dr hab. Sławomir Gawroński, prof. dr hab. Adam Glapiński, dr hab. Robert Holzmann, prof. Harold James, dr hab. Zbigniew Krysiak i dr hab. Dariusz Tworzydło.

Powołania do Izby Filozofii i Teologii odebrali: dr Tory K. Baucum, dr Nigel Biggar, ksiądz prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, ksiądz dr Bernardo Estrada, ksiądz dr Ermenegildo Manicardi, ksiądz kard. Gerhard Müller, dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz, ojciec prof. dr hab. Marcin Tkaczyk, ksiądz prof. dr hab. Ireneusz Werbiński i prof. dr hab. Piotr Wilczek.

W Izbie Nauk Prawnych zasiądą dr Conor Casey, prof. Fabrizio Giulimondi, dr hab. Elżbieta Karska, prof. dr hab. Anna Łabno, dr Marius Ostrowski, prof. Adrian Vermeule i dr Manuel Vescovi.

Do Izby Nauk Medycznych powołani zostali: dr Mariano Bizzarri, prof. dr hab. Adam Dziki, prof. dr hab. Grzegorz Gielerak, prof. dr hab. Ewa Marcinowska-Suchowierska, dr hab. Leszek Markuszewski, dr hab. Hans Meyer, prof. dr hab. Mansur Rahnama-Hezavah, prof. dr hab. Andrzej Rynkiewicz, prof. Adam T. Stys i dr Huey-Jen Su.

Minister edukacji i nauki rozmawiał w Toruniu z …robotem Kopernikiem (19.02.2023)

W Centrum Nauki Kopernik w Toruniu pojawił się robot wyglądem przypominający Mikołaja Kopernika. Robot dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim. Z Kopernikiem rozmawiał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który uczestniczy w I Światowym Kongresie Kopernikańskim
Szef resortu edukacji i nauki poruszył temat „Poznaj Polskę”, jednego z ministerialnych przedsięwzięć dzięki któremu uczniowie poznają miejsca i wydarzenia ważne dla pamięci i tożsamości narodowej, także te związane z Kopernikiem.
– Czy uważasz Mikołaju, że dzieci powinny jeździć, choćby do Fromborka i odwiedzać miejsca związane z Twoją działalnością – zapytał minister.
– Tak, uważam że dzieci powinny poznawać swoją historię poprzez zwiedzanie miejsc związanych z moją działalnością. Z pewnością przyczyniłoby się to do zwiększenia ich wiedzy na temat nauki oraz jej wpływu na historię naszego kraju – odpowiedział astronom. Pozdrowił także noblistów, badaczy, ekspertów i wszystkich gości Kongresu.
Więcej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/rozmowa-ministra-przemyslawa-czarnka-z-najbardziej-zaawansowanym-robotem-humanoidalnym-na-swiecie

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął faktyczną działalność Akademii Kopernikańskiej. (19.02.2023)

Pierwszy Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu rozpoczął faktyczną działalność Akademii Kopernikańskiej. Bierze w nim udział 700 badaczy i ekspertów, w tym pięciu laureatów Nagrody Nobla. Otwarcie kongresu – w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – zostało połączone ze świętem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W uroczystości uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– Światowy Kongres Kopernikański to wielki pomnik Mikołaja Kopernika. Wydarzenie ma podkreślić rolę Polski nie tylko w przeszłości, ale przede wszystkim w przyszłości – powiedział minister – powiedział szef resortu edukacji i nauki podczas otwarcia Kongresu. Wcześniej minister Czarnek złożył wieniec pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
W Toruniu zaplanowano panele dyskusyjne poświęcone astronomii, naukom przyrodniczym, medycynie, ekonomii. W programie są również debaty: historyczno-polityczna, prawnicza i filozoficzno-teologiczna. Obszary dyskusji wyznaczają dziedziny, którymi zajmował się Kopernik.

#Akademia_Kopernikanska #Światowy_Kongres_Kopernikanski (18.02.2023)

Pięciu laureatów Nagrody Nobla, 700 badaczy i gości, blisko 130 akredytowanych dziennikarzy, a przede wszystkim debaty na najwyższym światowym naukowym poziomie. Wszystko w trzy dni podczas I Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który przyniesie nie tylko Galę Nauki Polskiej, ale przede wszystkim rozpocznie faktyczną działalność Akademii Kopernikańskiej.
Kongres rozpocznie się 19 lutego – dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Oczywiście w Toruniu. Bo on sam przez całe swoje późniejsze życie podkreślał przywiązanie do tego miejsca na ziemi – przedstawiał się jako Nicolaus Copernicus Thorunensis.

Nowa instytucja w systemie polskiej nauki

Dotąd polscy wybitni naukowcy nad Wisłą mieli swego życia (także naukowego) zerowy południk, ale wyniesieni na orbitę światowej nauki, pracując na najlepszych uczelniach całego świata, najczęściej nie mieli już zinstytucjonalizowanej kontrybucji w całość polskiego życia naukowego. Akademia Kopernikańska ma to zmienić. Teraz dyfuzja ma być w obie strony.
– Powołanie Akademii Kopernikańskiej nie jest konkurencją dla żadnej krajowej instytucji. Przeciwnie. Jest wsparciem, uzupełnieniem brakującego ogniwa, w barwnym krajobrazie instytucji nauki w Polsce – mówi prof. Krzysztof Górski.

Właśnie ten polski astronom decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, kontrasygnowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego został sekretarzem generalnym Akademii, co ogłosił w piątek minister edukacji narodowej i nauki prof. Przemysław Czarnek.
Sam profesor Górski sam doświadczył tego procesu – wciąż jest pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, od lat badania naukowe prowadzi za granicą. Od 2003 jest zatrudniony w California Institute of Technology (Caltech), gdzie otrzymał m.in. nagrody NASA, a w 2020 otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata. Zatem nowopowołany sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej zajmuje naukowo tym, co tak bliskie było samemu Kopernikowi.

Akademią Kopernikańską zarządzą naukowcy

Akademia Kopernikańska oparta jest na pięciu filarach, odpowiadających obszarom dokonań Mikołaja Kopernika, które stały się podstawą organizacji izb Akademii. Są to: astronomia, ekonomia, prawo, medycyna oraz teologia i filozofia. Jej działalność koncentrować się będzie na wybranych obszarach badawczych, wyznaczonych przez zakres tematyczny działających w niej Izb: Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Nauk Medycznych, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Filozofii i Teologii oraz Nauk Prawnych. Przewidziano też Izbę Laureatów Nagród Kopernikańskich.

W skład Akademii wejdzie maksymalnie 120 naukowców powoływanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek poszczególnych Izb Akademii. Kandydat musi uzyskać pisemną rekomendację od przynajmniej dwóch dotychczasowych członków oraz poparcie w ramach całej Izby. Pierwszy skład członków Akademii (w liczbie nieprzekraczającej połowy pełnego składu każdej z Izb) zostanie powołany przez Prezydenta RP na wniosek Ministra Edukacji i Nauki podczas I Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Ustawa o Akademii Kopernikańskiej (Dz. U. 2022 poz. 1459) wyznacza ogólne ramy ustroju Akademii, które ostatecznie doprecyzowane zostaną w statucie AK uchwalonym przez Zgromadzenie Ogólne Akademii Kopernikańskiej. Pierwszy statut nadany zostanie przez Prezesa Rady Ministrów.

– Co ważne, Akademią Kopernikańską będą zarządzać sami naukowcy. I to z całego świata. To międzynarodowa korporacja – składa się w połowie z polskich, a w połowie z zagranicznych naukowców. I to ma ułatwić realizację podstawowego celu Akademii – realnego uczestnictwa w nauce od pierwszego dnia koncepcji nad jej rozwojem, a nie tylko na jej końcowym etapie. To zasadnicza zmiana. – tłumaczy prof. Górski.

Akademia będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.

5 Noblistów podczas I Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W renesansowych wnętrzach Ratusza i Dworu Artusa i zaplanowano kilkanaście paneli dyskusyjnych poświęconych oczywiście astronomii, a także naukom przyrodniczym, medycynie, ekonomii, jak również historyczno-polityczna, prawnicza i filozoficzno-teologiczna. Bo nimi wszystkimi zajmował się sam Kopernik. Zajmie się więc i Akademia, której Kongres jest inauguracją.

Wydarzenie nawiązuje do bogactwa osiągnięć najwybitniejszego polskiego uczonego. Jest częścią kompleksowego systemu wsparcia, który ma na celu nadanie nowej jakości polskiej nauce i promocję jej oraz naszego kraju. W związku z tym ma też charakter szeroko zakrojonej akcji międzynarodowej.

Wśród wielu znakomitych gości i prelegentów Kongresu znajdą się m.in.:
Prof. P.J.E. Peebles – kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.

Prof. Michel Gustave Édouard Mayor – szwajcarski astronom, profesor na wydziale astronomii Uniwersytetu Genewskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.
Prof. Barry Clark Barish – amerykański fizyk doświadczalny, profesor emeritus California Institute of Technology, czołowy ekspert w dziedzinie fal grawitacyjnych, laureat Nagrody Nobla z fizyki z 2017 roku.

Prof. Arthur B. McDonald – kanadyjski fizyk, profesor kanadyjskiego Queen’s University w Kingston, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2015 roku.

Prof. Didier Patrick Queloz – szwajcarski astronom, profesor Uniwersytety Cambridge, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.

Współorganizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach Kongres będzie miał formułę kroczącą. Obrady będą odbywały się kolejno w Toruniu, Krakowie i Olsztynie i z powrotem w Toruniu.
Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a także Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Narodowy Bank Polski.

Kontakt dla mediów: media@akademiakopernikanska.gov.pl