Ogłoszenie Dyrektora Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika z 6 września 2023 r. o konkursie na finansowanie stypendiów dla obywateli Ukrainy
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 1, 2 i pkt. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o Akademii Kopernikańskiej (Dz. U. poz. 1459) w związku z umową z dnia 14 czerwca 2023 roku zawartą pomiędzy Akademią Kopernikańską a Taipei Representative Office in Poland („Umowa”), niniejszym ogłasza się konkurs na finansowanie stypendiów dla obywateli Ukrainy („Stypendia”).
- I. Przedmiot programu
- Stypendia przyznaje się obywatelom Ukrainy posiadającym tytuł magistra bądź doktora w dziedzinie nauk ekonomicznych i o zarządzaniu lub nauk prawnych, celem finansowania staży i badań naukowych oraz badawczo-rozwojowych w ramach kontynuacji nauki w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika.
- Stypendia służą w szczególności wsparciu Wnioskodawców w finansowaniu niezbędnych działań związanych z realizacją badań naukowych zorientowanych na uzyskanie stopnia doktora lub doktora habilitowanego w dyscyplinach wymienionych w p.I.1.
- Maksymalna kwota dofinansowania Stypendium wynosi 10 000 zł miesięcznie.
- Okres realizacji Stypendium wynosi nie dłużej niż 36 miesięcy.
- Warunkiem uzyskania stypendium w ramach niniejszego konkursu, jest podjęcie studiów doktoranckich w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika lub włączenie do zespołu badawczego realizującego badania naukowe lub badawczo – rozwojowe w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika we wskazanych w p.I.1 dyscyplinach naukowych.
- II. Podmioty uprawnione do udziału
Podstawą ubiegania się o wsparcie w ramach Stypendium jest złożenie wniosku przez Wnioskodawcę na warunkach określonych w niniejszym Ogłoszeniu. Wnioski mogą składać obywatele Ukrainy spełniający wymogi określone w p.I.1 i 5.
- III. Warunki udziału
- Nabór wniosków trwa do dnia 31 października 2023 r.
- Wnioski winny być składane w sekretariacie Akademii Kopernikańskiej pod adresem: ul. Nowogrodzka 47a (II p.), 00-695 Warszawa bądź przekazane emailem pod adres: biuro@akademiakopernikanska.gov.pl
- Do wniosku dołącza się:
- a) zaświadczenie ze Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika o przyjęciu na studia doktoranckie lub oświadczenie Dziekana odpowiedniego Kolegium Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika o włączeniu kandydata do określonego zespołu badawczego w ramach tego Kolegium;
- b) zakres planowanych badań naukowych z uzasadnieniem konieczności wsparcia finansowego ze strony Akademii Kopernikańskiej;
- c) zaświadczenie lub kopię dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa ukraińskiego;
- d) rekomendację co najmniej jednego samodzielnego pracownika naukowego.
- Dokumenty wymienione w III. 8 b) i d) wnioskodawca przedkłada w wersji językowej polskiej i angielskiej.
- Wniosek, który wpłynie po terminie, pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się Wnioskodawcę.
- IV. Ocena formalna wniosku
- Dane zawarte we wniosku i w załącznikach do wniosku podlegają ocenie formalnej.
- Oceny formalnej wniosku dokonuje Dyrektor Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika.
- Ocena formalna wniosku obejmuje sprawdzenie kompletności wniosku oraz weryfikację czy wniosek spełnia wymagania przedstawione w ogłoszeniu o konkursie.
- W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku Dyrektor Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika wyznacza Wnioskodawcy termin, nie krótszy niż 3 dni, do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Wniosek może być wycofany na każdym etapie postępowania konkursowego.
- Do oceny merytorycznej skierowane są wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę formalną.
- V. Ocena merytoryczna wniosków
- Dane zawarte we wniosku i w załącznikach do wniosku podlegają ocenie merytorycznej. Oceny merytorycznej dokonuje zespół ekspertów powołany przez Dyrektora Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika na zasadach określonych w Umowie.
- W pracach zespołu ekspertów mogą brać udział także inne osoby posiadające wiedzę i doświadczenie niezbędne do oceny wniosków złożonych w ramach konkursów. Osoby te wchodzą w skład zespołów ekspertów.
- Zespół ekspertów może zasięgnąć opinii innych osób spoza swego grona, posiadających wiedzę i doświadczenie niezbędne do oceny wniosków złożonych w ramach danego konkursu.
- Ocena merytoryczna polega na przedstawieniu przez członków zespołu ekspertów indywidualnych opinii oraz ustaleniu ogólnej oceny wniosku.
- Ocena merytoryczna kończy się ustaleniem listy rankingowej ze wskazaniem wniosków rekomendowanych do finansowania oraz zredagowaniem uzasadnień ocen końcowych.
- Przewodniczący zespołu przedkłada Dyrektorowi Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika listę rankingową ze wskazaniem wniosków rekomendowanych do finansowania wraz z pisemnymi uzasadnieniami.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Dyrektor Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika określa kwotę finansowania.
- Informacja o wysokości przyznanych środków finansowych albo odmowie ich przyznania jest przekazywana wnioskodawcy wraz z projektem umowy na finansowanie Stypendiów.
- W sytuacji stwierdzenia wad formalnych wniosku na etapie jego oceny merytorycznej, zespół ekspertów odrzuca wniosek.
- VI. Zasady finansowania Stypendiów
- 26. Dyrektor Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika w imieniu Akademii zawiera umowy na finansowanie Stypendiów, w której określa się w szczególności:
- a) zaświadczenie ze Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika o przyjęciu na studia doktoranckie lub oświadczenie Dziekana odpowiedniego Kolegium Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika o włączeniu kandydata do określonego zespołu badawczego w ramach tego Kolegium;
- wysokość przyznanych środków finansowych i sposób ich przekazania,
- sposób i tryb wykonywania przez Centrum nadzoru nad realizacją przedmiotu umowy,
- sposób rozliczenia przyznanych środków finansowych,
- kwestie dotyczące majątkowych praw autorskich lub praw pokrewnych będących efektem realizacji przedmiotu umowy,
- kwestie związane z publikacją lub możliwością upowszechnienia efektu realizacji przedmiotu umowy,
- warunki rozwiązania umowy.
- 26. Dyrektor Centrum Badawczego Mikołaja Kopernika w imieniu Akademii zawiera umowy na finansowanie Stypendiów, w której określa się w szczególności: