Prof. Queloz: Rewolucja kopernikańska wciąż trwa

21 lutego, 2023

Szwajcarski astronom, profesor Didier Queloz, podczas swojej prezentacji zatytułowanej „Egzoplanety i życie we wszechświecie”, skoncentrował się na kwestii ściśle związanej z tematyką I Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Naukowiec prezentował zagadnienie, które rozszerza horyzonty teorii Kopernikańskiej. – Kopernik zrewolucjonizował sposób, w jaki postrzegamy świat i planety, wskazał, że nasza Ziemia, obserwowana z zewnątrz, nie różni się od innych. Odkryliśmy już wiele planet, ale rewolucja wciąż trwa. Dotyczy to także życia we wszechświecie – tłumaczył badacz.

Didier Queloz jest naukowcem związanym z University of Cambridge, University of Geneva oraz ETH Zurich. W 2019 roku, wspólnie z prof. Michelem Mayorem, został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Profesorowie Queloz i Mayor otrzymali wówczas za to osiągnięcie połowę nagrody, natomiast druga połowa przypadła Jamesowi Peeblesowi. Wszyscy trzej laureaci wyróżnienia byli gośćmi I Światowego Kongresu Kopernikańskiego.