Prof. McDonald: Polska przyczynia się do przesuwania granic postępu

23 lutego, 2023

Profesor Arthur B. McDonald z kanadyjskiego Queen’s University swoje wystąpienie poświęcił tematowi astrofizyki cząstek i fizyki jądrowej.

Laureat Nagrody Nobla zauważył, że w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w tych dziedzinach, a astrofizyka to jedna z nauk, które mogą się najbardziej przysłużyć społeczeństwu.

– Astrofizyka bardzo szybko się rozwija. Laboratoria podziemne, dysponujące aparaturą o wysokiej czułości, pozwalają wykrywać kolejne, nieznane dotąd cząstki, a Polska jest aktywnym uczestnikiem tych badań. To wszystko pozwoli nam przesunąć granice postępu technologicznego – mówił prof. McDonald.

W trakcie wystąpienia na Światowym Kongresie Kopernikańskim noblista opowiadał też o swoich wrażeniach z pobytu w Toruniu. – Chciałbym podziękować organizatorom za zaproszenie do tego pięknego miasta. Moja żona mówiła, że jest tu bardzo wiele do zobaczenia i że ma dla mnie skarpetki z Kopernikiem, żeby przypominały mi o tym, co wspaniałego się tutaj wydarzyło – mówił prof. McDo-nald.