Prof. Mayor: Ludzie zawsze zastanawiali się, czy jesteśmy sami we wszechświecie

23 lutego, 2023

Na zakończenie pierwszego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego wystąpił prof. Michel Gustave Édouard Mayor, szwajcarski astronom i profesor na wydziale astronomii Uniwersytetu Genewskiego.

Badacz analizował zmiany jakie nastąpiły w nauce w ciągu ostatnich 100 lat i zmianę naszego postrzegania kosmosu. Szwajcarski naukowiec jest jednym z laureatów Nagrody Nobla z fizyki w 2019 roku, którą otrzymał wraz z prof. Didierem Quelozem (również obecnym na Światowym Kongresie Kopernikańskim), za odkrycie planety krążącej wokół bliźniaczo podobnej do Słońca gwiazdy 51 Pegasi.

W swoim wystąpieniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego fizyk podkreślał, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat badacze dokonali wielu odkryć, poszerzając dotychczasowe granice poznania.

– Nie jesteśmy pierwszymi, którzy zastanawiają się na tym, czy jeszcze gdzieś we wszechświecie jest człowiek. Już dwa tysiące lat temu grecki filozof Epikur przekonywał, że w kosmosie jest nieskończona ilość światów – tłumaczył fizyk. – Niezależnie od opinii na ten temat na przestrzeni wieków, takie pytania nie zniknęły przez te dwa tysiące lat – dodał prof. Mayor.