Prof. Górski: Nauka jest międzynarodowa, nie ma granic

16 sierpnia, 2023

Angażujemy naukowców światowej klasy w działania nakierowane na rozwój nauki w Polsce, coraz częściej przyjeżdżają też do nas studenci z całego świata – podkreślał Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej prof. dr hab. Krzysztof Górski w programie „Polonia 24” w TVP, w którym opowiadał o swojej karierze naukowej oraz zadaniach, które stoją przed Akademią.

– Nauka jest międzynarodowa, nie ma granic i chodzi o to, żeby w taki właśnie sposób ją uprawiać. Oczywiście Akademii Kopernikańska nie jest tutaj zupełnym novum, natomiast nowe jest to, że udaje się zaangażować 50 światowej klasy naukowców w działania skierowanego na nasz kraj – tłumaczył prof. Górski.

– Skierowane na doradztwo w zakresie systemu grantowego, systemu stypendiów dla najmłodszych, dla studentów, doktorantów, konsultacje w zakresie tego jak sugerować młodym badaczom tematy, które znajdują się na linii rozwoju nauki i robić to mądrze, z zaangażowaniem – dodał Sekretarz Generalny.

Jednocześnie naukowiec podkreślił, że tak samo istotne jest przyciąganie do Polski naukowców z zagranicy jak zatrzymanie polskich badaczy w kraju. – Jest całą rzesza polskich naukowców działających zagranicą i byłoby wspaniale, gdyby tę grupę udało się mocniej zaangażować w działania w kraju – tłumaczył.

Prof. Górski: Uważam się za wielkiego szczęściarza

W rozmowie z TVP Sekretarz Generalny AK mówił również o efektach ostatnich kilku dekad badań w zakresie kosmologii oraz swoich doświadczeniach zawodowych. – Większość ludzi postrzega astronomię jako dziedzinę polegającą na patrzeniu w ciemne niebo, z kilkoma tysiącami gwiazd, księżycem, planetami, a uzbrojeni w teleskopy astronomowie widzą znacznie więcej i im głębiej patrzymy we wszechświat, tym inaczej on wygląda – podkreślał naukowiec.

– Najpierw widzimy galaktyki, gromady galaktyk, obiekty dobrze sformułowane, zdefiniowane, układające się w ciekawe kształty na niebie i wzbudzające wyobraźnie, a im dalej wstecz posuwamy się w czasie – powiedzmy w tym sposób, ponieważ światło porusza się ze skończoną prędkością – im głębiej patrzymy we wszechświat, tym wcześniejsze epoki obserwujemy – tłumaczył Sekretarz Generalny AK.

– Uważam się za wielkiego szczęściarza – przyznał dalej prof. Górski, tłumacząc, że w trakcie swojej kariery naukowej był świadkiem rozwijania się kosmologii i wiedzy na temat mikrofalowego promieniowanie tła, badaniami na którym obecnie się zajmuje.

– Mówimy tutaj o jednej z najpiękniejszych dziedzin w rozwoju astronomii w ciągu ostatnich dekad, ponieważ jeszcze 60 lat lat temu nie wiedzieliśmy, że takie promieniowanie istnieje – zostało odkryte w 1965 roku – a jego specyficzne cechy, które pozwalają budować sformułowane mocno modele fizyczne, na podstawie których dokonujemy kategorycznych sądów na temat tego jak wyobrażamy sobie, że Wszechświat działał w przeszłości, były wynikiem skumulowanej wiedzy zebranej przez wielu badaczy i obserwujących to zjawisko z powierzchni ziemi, z balonów i trzech satelitów, które się tym zajmowały – opowiadał Sekretarz Generalny AK

Zobacz całość rozmowy z Sekretarzem Generalnym Akademii Kopernikańskiej prof. dr hab. Krzysztofem Górskim