Laureaci Nagród Kopernikańskich zwiedzali Warszawę

27 czerwca, 2023

Tegoroczni laureaci Nagród Kopernikańskich – profesorowie P. James E. Peebles i Barry C. Barish – w trakcie wizyty w Warszawie mieli okazję odwiedzić najważniejsze historyczne miejsca w stolicy i zwiedzić wyjątkowe muzea pokazujące historię naszego miasta i kraju.

20 czerwca profesorowie P. James E. Peebles i Barry C. Barish zostali pierwszymi w historii laureatami Nagród Kopernikańskich. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pierwszy wyróżniony – kanadyjski astronom i kosmolog prof. Phillip James Edwin Peebles – otrzymał nagrodę za badania teoretyczne, które ustanowiły dziedzinę kosmologii fizycznej i dały podwaliny współczesnego modelu Wszechświata.

Drugi laureat Nagrody – fizyk prof. Barry C. Barish – otrzymał wyróżnienie Akademii za wiodący udział w epokowym odkryciu fal grawitacyjnych, które przewidział w swojej teorii względności Albert Einstein.

Wyjątkowa wizyta noblistów w Warszawie

W trakcie pobytu w stolicy laureaci wyróżnienia mieli także okazję odwiedzić ważne dla historii Warszawy i Polski miejsca historyczne. Wizyta ta miała szczególne znaczenie dla prof. Barrisha, który chociaż urodził się w Stanach Zjednoczonych, to jego rodzice pochodzili z Podlasia.

W weekend przed galą wręczenia Nagród Kopernikańskich przedstawiciele Akademii Kopernikańskiej zwiedzili wraz z noblistami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

W następnych dniach goście Akademii Kopernikańskiej odwiedzili również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Kampusem Centralnym.

ZM AK, fot. M. Jaźwiecki for POLIN Musem