W związku z publikacją zawierającą nieprawdziwe informacje dotyczące działalności Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, zamieszczoną w dniu 9 stycznia 2025 roku na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, pragniemy stanowczo zaprzeczyć powielanym bez weryfikacji nieścisłościom.
W trosce o rzetelność przekazu, poniżej przedstawiamy informacje oparte na faktach, które w sposób jednoznaczny prostują wspomniane nieprawidłowości, w odniesieniu do Akademii Kopernikańskiej.
SPROSTOWANIE AKADEMII KOPERNIKAŃSKIEJ
Dziennik „Rzeczpospolita” w artykule z 9 stycznia 2025 r. autorstwa Izabeli Kacprzak przytacza kolportowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kłamliwe zarzuty wobec Akademii Kopernikańskiej. Insynuacje te z wielką zajadłością powtarzał minister Dariusz Wieczorek, który m.in. za swoją „politykę naukową” w Polsce pożegnał się ze stanowiskiem w złej sławie. Niestety nie przeszkadza to dziennikowi „Rzeczpospolita” w powielaniu wykreowanych przez D. Wieczorka kłamstw i insynuacji.
Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika to są dwa odrębne podmioty. Każdy posiada własną osobowość prawną zgodnie z Ustawą z 28 kwietnia 2022 roku[1] , Statutem AK[2] oraz Statutem SGMK[3].
Pierwszym kłamstwem jest teza jakoby Akademia Kopernikańska powielała działania innych podmiotów, a w jej działalności „koszty przewyższają korzyści”. Pomija się przy tym całą działalność Akademii, ponieważ nie korelowało by to z tezą. Akademia realizuje swoje zadania ustawowe i działa aktywnie w przestrzeni międzynarodowej od początku jej istnienia, co Sekretarz Generalny Akademii wykazał w swoim oświadczeniu z dnia 7 sierpnia 2024[4], [odnoszącym się do zamieszczonego w dniu 1 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika (UD 84)] oraz w sprostowaniu z 18 października 2024 roku[5]. Elementarna rzetelność dziennikarska nakazuje nie udawać, że takie materiały nie istnieją.
Mimo że decyzje D. Wieczorka uniemożliwiły realizację znaczących projektów – m.in. z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA), z konsorcjum uczelni tajwańskich czy Instytutem Reagana w USA. Akademia Kopernikańska rozwija współpracę międzynarodową z wieloma ośrodkami na świecie. W Światowym Kongresie Kopernikańskim czy w Kongresie Futurist of the Year 2024, brały udział osobistości naukowe z całego globu. Nie było w polskiej nauce podobnych wydarzeń, które przyciągnęłyby do Polski tak znaczących naukowców, w tym prawie dziesięciu laureatów Nagrody Nobla. Akademia wspiera również polską naukę, promuje i sponsoruje udział polskiej młodzieży w międzynarodowych olimpiadach i imprezach naukowych.
Drugim kłamstwem jest przytoczenie wyimaginowanych zarobków w Akademii Kopernikańskiej. To absurdalne stwierdzenie wynika z faktu, że minister D. Wieczorek wbrew prawdzie twierdził, że środki Akademii są przeznaczane tylko na utrzymanie pracowników, pomijając przy tym całkowicie działalność Akademii Kopernikańskiej. Obecne zatrudnienie w Akademii nie przekracza 10 etatów, a budżet Akademii został przez byłego ministra Wieczorka bezpodstawnie i z naruszeniem prawa zmniejszony o ponad 13 milionów złotych. Średnie wynagrodzenie pracownika w Akademii Kopernikańskiej na koniec 2024 roku wynosiło 7 712,248 zł brutto. Składają się na nią honoraria polskich (25 os.) i zagranicznych (18 os.) Członków Akademii oraz place obecnych pracowników (9). Ponadto, Akademia poniosła koszty za usługi na umowę zlecenia, której średnia wyniosła 7 221,91 zł (11 os.).
Gdyby „Rzeczpospolita” zadała sobie minimalny trud, aby postępować zgodnie z regułami rzetelności dziennikarskiej regulowanej Art. 31a ust. 1 Prawa prasowego[6]., otrzymałaby tę wiadomość z Biura AK bez żadnych problemów. Jest to tym bardziej dziwne, iż „wiarygodność” przekazów D. Wieczorka i podległego mu resortu dała się powszechnie poznać w ciągu minionego roku.
To nie pierwszy raz kiedy w przestrzeni medialnej powielane są kłamstwa i pogróżki D. Wieczorka wobec Akademii, która mimo to nie da się zastraszyć i będzie kontynuować swoją misję.
Akademia Kopernikańska
[1] https://bip.akademiakopernikanska.gov.pl/?page_id=15 (dostęp: 09.01.2025 r.)
[2] https://bip.akademiakopernikanska.gov.pl/wp-content/uploads/2024/05/1.a.2.-STATUT-A.K.pdf (dostęp: 09.01.2025 r.)
[3] https://bip.akademiakopernikanska.gov.pl/wp-content/uploads/2023/08/Statut-Nowy-SGMK.pdf
[4] https://akademiakopernikanska.gov.pl/oswiadczenia-sekretarza-generalnego-akademii-kopernikanskiej/
[5] https://akademiakopernikanska.gov.pl/kolejne-klamstwa-ministra-wieczorka/
[6] Art. 31a ust. 1 ustawy Prawo prasowe: „na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym”. Wniosek powinien zostać złożony lub nadany na piśmie.
Sprostowanie Akademii Kopernikańskiej z dnia 15.01.2025 r. 👉 ZOBACZ
Biuro Akademii Kopernikańskiej zaprasza wszystkich do kontaktu w celu weryfikacji wszelkich informacji krążących przed ich publikowaniem lub powielaniem.