„Dokonania polskich uczonych i międzynarodowe projekty z ich udziałem wizytówką Polski”

10 października, 2023

Podejmujemy konkretny wysiłek, aby dokonania polskich uczonych oraz międzynarodowe projekty badawcze z ich udziałem stały się jedną z wizytówek Polski nowoczesnej, zaznaczającej swój potencjał i perspektywy rozwoju, także na polu nauki. Ufam, że przysłuży się temu utworzona niedawno Akademia Kopernikańska – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prezydent Andrzej Duda mówił o Akademii Kopernikańskiej oraz znaczeniu dokonań Mikołaja Kopernika 9 października, podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Zwracając się do społeczności akademickiej polityk przypominał o ustanowionym przez Senat, trwającym obecnie Roku Mikołaja Kopernika. – Jednego z najwybitniejszych uczonych wszech czasów, sprawcy epokowego przewrotu w dziejach myśli ludzkiej – podkreślał Duda.

– Przypominając sobie i światu sylwetkę geniusza z Fromborka, nie tylko astronoma, ekonomisty i dyplomaty, także kartografa, ale przede wszystkim praktykującego lekarza, podejmujemy konkretny wysiłek, aby dokonania polskich uczonych oraz międzynarodowe projekty badawcze z ich udziałem stały się jedną z wizytówek Polski nowoczesnej, zaznaczającej swój potencjał i perspektywy rozwoju, także na polu nauki – tłumaczył prezydent.

– Ufam, że przesłuży się temu utworzona niedawno Akademia Kopernikańska, placówka nowego typu, współtworząca instytucjonalną strukturę, na którą składa się także Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, NAWA oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – wskazywał dalej polityk.

Składając życzenia na nowy rok akademicki studentom i kadrze pedagogicznej prezydent podkreślił także wyjątkowe znaczenie studiów medycznych. – Zdaniem Hipokratesa medycyna to najszlachetniejsza ze wszystkich nauk. Trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy że dziedzina ta wymaga ogromnej pracy i poświęceń, w imię ochrony dóbr najcenniejszych – życia, zdrowia, wolności od cierpienia, spełnienia w życiu osobistym i zawodowym, nieograniczanego chorobą lub niepełnosprawnością – dodał Duda.

 

Fot. Przemysław Keler/KPRP