Czarnek: Akademia Kopernikańska ma ogromne szanse wznosić na wyżyny naukę europejską i światową

22 czerwca, 2023

Akademia Kopernikańska cieszy się uznaniem społeczności międzynarodowej i członków Akademii z całego świata – podkreślał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim.

We wtorek 20 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono pierwsze w historii Nagrody Kopernikańskie – wyróżnienia, przyznawanego przez Prezydium Akademii Kopernikańskiej, które są formą docenienia dorobku badaczy przesuwających granice dotychczasowego poznania ludzkości.

Pierwszymi laureatami nagrody zostali astronom i kosmolog prof. P. James E. Peebles oraz fizyk prof. Barry C. Barish.

Czarnek: Jeśli robisz coś dobrego, to musisz borykać się z problemami

W trakcie uroczystej gali głos zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślał znaczenia pracy Akademii. – Jesteśmy cały czas w Roku Kopernikańskim i jednym z bardzo ważnych momentów tego roku jest dzisiejsze święto – mówił minister.

– 19 lutego powołaliśmy, decyzją pana prezydenta Andrzeja Dudy, Akademię Kopernikańską i od tego czasu – w ciągu zaledwie czterech miesięcy – w Akademii oraz Szkole Głównej Mikołaja Kopernika wiele się zadziało. Zostały powołane kolegia ekonomii, zarządzania, medyczne – czekają na powołania kolejne kolegia – podkreślał dalej polityk.

– Jest to dzieło całego gremium ludzi, dzieło, które ma ogromną szansę w ciągu kolejnych 20 lat kopernikańskiego programu wznosić na wyżyny naukę europejską i światową. Nic więc dziwnego, że temu dziełu towarzyszą trudności – tłumaczył Czarnek.

– Kiedyś w rozmowie z pewnym duszpasterzem skarżyłem się na rozmaite trudności czy problemy i on mnie pouczył, że nie ma takich dobrych rzeczy za którymi nie byłoby jakiś złych czynów. Jeśli robisz coś dobrego i nie trafią ci się problemy, to zapytaj czy to co robisz jest faktycznie dobre, bo jeśli jest to dobre, to musisz borykać się z problemami. Taka jest natura dobra i zła – dodał minister.

Wyróżnienie dla laureatów i dla Akademii

Następnie minister edukacji i nauki podkreślił znaczenie wręczanej nagrody, ale także wyróżnienia jakim dla Akademii jest przyjęcie nagrody przez prof. Peeblesa i prof. Barisha.

– Chcę pogratulować panu sekretarzowi generalnemu i rektorowi Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika tego osiągnięcia, tego co już w tych ostatnich miesiącach się wydarzyło. To jest dobry zaczyn, aby iść w przyszłość i realizować to, co jest przed Akademią Kopernikańską w ciągu tych przynajmniej 20 lat – mówił Czarnek.

– Są takie nagrody, które są ogromnym wyróżnieniem dla laureatów, ale są też tacy laureaci, którzy są wyróżnieniem dla nagrody i dla tych, którzy tę nagrodę ustanawiają i przekazują. Ja jestem przekonany, że dzisiaj mamy do czynienia z tymi dwoma sytuacjami naraz – dodał minister.