„Banki centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych”.Debata prezesów banków centralnych

20 lutego, 2023

20 lutego, drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w Dworze Artusa odbyła się debata z udziałem władz europejskich banków centralnych. Dyskusja dotyczyła roli banków centralnych w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych.

Debatę „Banki centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych” rozpoczęło wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego.

– Jest mi niezwykle miło wystąpić w takich okolicznościach i w takim momencie. Czuję się naprawdę wzruszony – podkreślał prezes NBP, zdaniem którego Światowy Kongres Kopernikański jako wyjątkowe wydarzenie z pewnością przejdzie do historii, a powołana podczas kongresu Akademia Kopernikańska to pierwszy uniwersytet, jaki powstał w wolnej Polsce. – Potężna wielka instytucja. Osoby, które przyczyniły się do powstania tej instytucji, przejdą na zawsze do historii. W szczególności pan minister Przemysław Czarnek i pan prezydent Andrzej Duda. To są ważne chwile także dla ekonomii i nauk o zarządzaniu – dodał prof. Glapiński.

Prezes NBP poruszył też wątek współpracy Akademii i banku centralnego, która ma przyczynić się do tego, by tworzyła się prawdziwie nowoczesna, światowa elita w dobrym znaczeniu tego słowa. – Elita, jeśli chodzi o poziom nauczania, poziom wiedzy i publikacji – zaznaczył ekonomista.

O sytuacji banków centralnych w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych w toruńskim Dworze Artusa rozmawiali – obok prezesa NBP – Martin Schlegel, wiceprezes zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego, Sandra Švaljek, zastępca prezesa Narodowego Banku Chorwacji, Sergiy Nikolaychuk, wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy, Simonas Krėpšta z zarządu Narodowego Banku Litewskiego, Iliya Lingorski z zarządu Bułgarskiego Banku Narodowego i Cristian Popa z zarządu Narodowego Banku Rumunii.