552. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji 552. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zapraszamy na cykl 12  audycji radiowych „Mikołaj Kopernik – Pielgrzymka do gwiazd”. To wyjątkowa szansa, by przypomnieć sobie dorobek tego wielkiego uczonego i jego wpływ na naukę.

W audycjach, naukowcy Akademii Kopernikańskiej przybliżą życie i dokonania Kopernika oraz jego wkład w rozwój  astronomii, ekonomii, medycyny, filozofii i teologii.

Audycje będą emitowane w każdy czwartek o godz. 9:15. na antenie Radia Niepokalanów – pierwszy odcinek 20 lutego. Retransmisję danego odcinka będzie można wysłuchać w kolejnym tygodniu w poniedziałek o godz. 18.15.

Mirosław Lenart image

Mikołaj Kopernik żył 70 lat.

Urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku jako syn Mikołaja Kopernika seniora i Barbary Watzenrode, oraz jeden z czworga rodzeństwa. Po śmierci obojga rodziców, wychowany i kształcony przez brata matki, biskupa Łukasza Watzenrode, rozpoczął naukę duchową przy szkółce parafialnej następnie w Chełmie. Od 1441 do 1445 roku rozpoczął studia nauk ścisłych i sztuki w Akademii Krakowskiej, rozważając reformę ptolemejskiego systemu wszechświata. Od października 1496 roku rozpoczął edukację zagraniczną. Najpierw pojechał na Uniwersytet w Bolonii, gdzie studiował prawo kanoniczne i rzymskie, otrzymując promocję na doktora prawa na Uniwersytecie w Ferrarze dnia 30 maja 1503 roku. W międzyczasie równolegle od 1501 roku rozpoczął trzy letnie studia medyczne na Uniwersytecie w Padwie, znanym ośrodku badań anatomicznych i chirurgicznych. Jako medyk i doktor prawa wspierał wuja w Lidzbarskiej kanonii w latach 1503- 1510, gdzie również pracował naukowo tworząc mapy i pierwszy zarys teorii heliocentrycznej (1509). Od 1516 roku osiadł w Olsztynie jako administrator dóbr kapituły warmińskiej, gdzie sprawował nadzór nad dobrami kościelnymi, sadownictwem poddanych oraz odegrał znaczącą rolę w wojnie Królestwa Polskiego przeciwko niemieckiemu Zakonowi Krzyżackiemu w l. 1520-1525. Ostatnie lata życia Mikołaj Kopernik spędził we Fromborku gdzie kontynuował pracę w wielu zawodach. Opublikował dzieło swojego życia (O obrotach sfer niebieskich) w 1543 roku. Zmarł 21 maja 1543 roku w swoim domu.