Organizowany co pięć lat Światowy Kongres Kopernikański jest miejscem spotkań przedstawicieli świata nauki, przestrzenią wymiany informacji   i   dobrych   praktyk,   a   także   okazją   do   zapoznania  się z wynikami najnowszych badań naukowych z zakresu astronomii, ekonomii i medycyny.

Kongres organizowany jest w miejscach związanych z życiem lub działalnością Mikołaja Kopernika.

I Światowy Kongres Kopernikański

Pierwszy Światowy Kongres Kopernikański odbył się w Toruniu, w dniach 19-21 lutego 2023 roku, i był kulminacją obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wydarzenie to zgromadziło w rodzimym mieście Kopernika około 700 badaczy i blisko 1300 akredytowanych dziennikarzy.

Światowy Kongres Kopernikański [GALERIA ZDJĘĆ]

Pięciu laureatów Nagrody Nobla, 700 badaczy i gości, blisko 130 akredytowanych dziennikarzy, a przede wszystkim debaty naukowe na najwyższym światowym poziomie – w dniach 19-21 lutego w Toruniu odbył się pierwszy Światowy Kongres Kopernikański.

W debatach i dyskusjach udział brali naukowcy z całego świata, w tym pięciu laureatów Nagrody Nobla – astronom prof. Didier Queloz, fizyk prof. Arthur B. McDonald, astronom prof. Michel Mayor, fizyk prof. Barry C. Barish oraz astronom i kosmolog prof. Phillip James Edwin Peebles.

Podczas Kongresu nastąpiło ukonstytuowanie się organów Akademii – wręczone zostały nominacje dla Sekretarza Generalnego AK prof. dr. hab. Krzysztofa Mariana Górskiego oraz pierwszych członków Akademii Kopernikańskiej powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.